Jelrendszer
A japn nyelvet (nihongo, nippongo) kb. 121 milli ember beszli anyanyelvknt.
A 6. szzad vgn Japn a knaiaktl vette t az rsjeleket (kanji japnul). Mivel a sok sztag, de mindssze t magnhangzt (ugyanazokat, mint pldul a spanyol nyelv) hasznl japn nyelv gykeresen eltr a rgebben fknt egy sztag, s hangilag gazdagabb knai nyelvtl ezrt a knai jelek nem mindig tudtk kifejezni a japn szavakat.
Az egyszer fonetikai rendszer, ragoz japn nyelv trsra a knai nem volt a legmegfelelbb, de Japn szmra abban az idben ez termszetes vlasztsnak tnt. A kt nyelv kztti nehzsgek miatt az rstud japnok kezdetben egyszeren a klasszikus knait hasznltk rsra, majd a 9-10. szzadban alaktottk ki az adekvt japn rsmdot. A japnok sztagbcja a kana egszti ki a knai rsjeleket.
A hiragana knai rsjelek kurzv formjbl alakult ki, az egyszerbb szavak vagy ppen a ragok lersra.
A katakank pedig egy-egy rsjel rszletbl szlettek elssorban fonetikai rtkek bemutatsra. A japn nyelvben az idegen szavakat katakanval rjk le. Ez az rott nyelv, amivel mindenhol tallkozhatunk s j ha ismerjk oket.
1900-ban szabvnyostottk a hiragant s a katakant, s a knai eredet kandzsikkal (melyekkel a szavak fogalmi rszt, pl. a fneveket, az igett rjuk le) egytt hasznljk ket a mai nyelvben.
Hagyomnyosan a japn rs fggleges s fellrl lefel, jobbrl balra halad. A modern knyvkiadsban azonban a vzszintes, balrl jobbra halad irny is elterjedt. A japn rsban nincs szkz a mondatban.
|